Dobrý deň, na svojich stránkach píšete, že sčítanie je právo a a inde, že odpovedať na všetky otázky je povinnosť pre občanov SR. Táto formulácia znie trochu protichodne. Žijem 7 rokov v ČR, na SR mám ale trvalý pobyt a som občanom SR. Byt, kde mám písaný trvalý pobyt, je prenajatý. Som povinný sa zúčastniť sčítania? Je možné vyplniť tlačivo čisto elektronicky, alebo musím prevziať tlačený formulár? Dá komisár formulár pre mňa i podnájomníkovi? Ďakujem za informáciu.
Na našich internetových stránkach píšeme pravdivo, že sčítať sa je právo každého obyvateľa, ale zároveň aj povinnosť, ktorá mu vyplýva zo zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domova bytov v roku 2011. Vzhľadom na to, že v roku 2011 sa sčítanie po prvý raz v histórii uskutoční vo všetkých členských štátoch Európskej únie pri využití rovnakých, resp. podobných definícií zisťovaných údajov, zapísali by ste do sčítacieho formulára v Slovenskej republike presne to isté, čo zapíšete do sčítacieho formulára v Českej republike: že ste obyvateľ Slovenskej republiky s obvyklým bydliskom v Českej republike. Obvyklé bydlisko zisťujú všetky štáty Európskej únie – je to miesto, na ktorom sa obyvateľ zdržiava prevažnú časť roka, kde zvyčajne trávi denný alebo nočný odpočinok, resp. predpokladá, že na tomto mieste sa bude zdržiavať najbližších 12 mesiacov. Z Vášho e-mailu vyplýva, že Vaším obvyklým bydliskom je Česká republika, v ktorej sa, predpokladám, právoplatne sčítate. Vzhľadom na to, že máte trvalé bydlisko v Slovenskej republike, je Vaším právom sčítať sa aj podľa pravidiel sčítania v Slovenskej republike k 21. máju 2011. Ak nebudete na Slovensku v čase sčítania – od 13. mája do 6. júna 2011 prítomný osobne, musel by Vám niekto oznámiť (e-mailom, telefonicky alebo inak) do Českej republiky identifikátory (bezvýznamové, náhodne vygenerované číslo). Prostredníctvom nich by ste sa potom elektronicky sčítali v čase od 21. mája do 29. mája 2011. Identifikátory potrebné na právoplatné sčítanie môže za Vás v mieste trvalého bydliska prevziať blízka alebo poverená osoba, ktorá sa bude nachádzať vo Vašom byte v čase sčítania.
Dobrý deň, mám dve dcéry, jedna pracuje v zahraničí 10 mesiacov a v čase sčítania bude v zahraničí, druhá pracuje 50 km od miesta trvalého bydliska a domov prichádza občas cez víkend. Kde vykonať sčítanie?
Sčítať sa (listinne i elektronicky) bude v Slovenskej republike možné pomocou identifikátora (bezvýznamového náhodne vygenerovaného čísla) a overovacieho hesla, ktoré každému obyvateľovi doručí v zalepenej obálke do miesta jeho pobytu sčítací komisár. V roku 2011 sa budú po prvý raz v histórii sčítavať v tom istom roku obyvatelia všetkých členských štátov Európskej únie pri využití rovnakých, respektíve podobných definícií zisťovaných údajov.
Jednou z najvýraznejších zmien v sčítacích formulároch v porovnaní s predchádzajúcim sčítaním v roku 2001 bude zisťovanie obvyklého bydliska, teda miesta, na ktorom sa obyvateľ zdržiava prevažnú časť roka, kde zvyčajne trávi denný alebo nočný odpočinok, resp. predpokladá, že sa tam bude zdržiavať nepretržite aspoň 12 mesiacov. Toľko všeobecné informácie na vysvetlenie a teraz konkrétne:
Ak má Vaša dcéra, ktorá pracuje v zahraničí, trvalé bydlisko v Slovenskej republike mala by sa sčítať aj podľa pravidiel sčítania v Slovenskej republike k 21. máju 2011. Ak nebude na Slovensku v čase sčítania – od 13. mája do 6. júna 2011, môže za ňu blízka alebo poverená osoba, ktorá žije na adrese jej trvalého pobytu, prevziať od sčítacieho komisára identifikátor a overovacie heslo a oznámiť jej ich (e-mailom, telefonicky alebo inak) do zahraničia, odkiaľ sa môže sčítať elektronicky od 21. mája do 29. mája 2011 prostredníctvom internetovej stránky scitanie2011.sk z ktorejkoľvek krajiny.
Vaša druhá dcéra, ktorá žije 50 km od miesta trvalého bydliska, sa môže sčítať v mieste trvalého bydliska alebo v mieste, kde pracuje, podľa toho, kde sa bude v čase sčítania (od 13. mája do 6. júna 2011) zdržiavať. Ak si v mieste trvalého bydliska prevezme originálny identifikátor, odporúčame, aby vyplnené sčítacie tlačivá tiež v mieste trvalého bydliska odovzdala, prípadne sa sčítala elektronicky z ktoréhokoľvek miesta. Druhá možnosť je, že sa Vaša dcéra sčíta v mieste obvyklého bydliska (tam, kde pracuje) na rezervný identifikátor, ktorý jej odovzdá sčítací komisár pri obchôdzke svojho sčítacieho obvodu. V takomto prípade nikto neprevezme jej identifikátor v mieste trvalého bydliska a sčítaciemu komisárovi oznámite, že Vaša dcéra je neprítomná v mieste trvalého pobytu a zdržiava sa na Slovensku.
Celkom na záver si Vás dovolím informovať, že tlačené sčítacie formuláre sa budú vypĺňať od 21. mája 2011 do 6. júna 2011. Záujemcovia o elektronické sčítanie musia však rátať s kratším časom na vyplnenie sčítacích formulárov. Podľa nariadenia o čase sčítania, ktoré schválila vláda SR, sčítať sa elektronicky bude možné v čase od 21. mája do 29. mája 2011.
Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011.Momentálne pracujeme obaja s manželom v ČR- v Prahe. Trvalý pobyt máme na Slovensku v našom byte V Bánovciach nad Bebravou. Tento byt ale navštevujeme 1-krát mesačne, a to cez víkend. Mame záujem o sčítanie sa elektronicky. Podľa toho, čo som čítala na Vašich stránkach som sa dozvedela a ak som to správne pochopila, sčítanie elektronicky umožní tzv. identifikátor, ktorý každej osobe doručí sčítací komisár spolu s overovacím heslom.
Môj dotaz znie: ako môžem sčítacieho komisára upovedomiť, že mám záujem o elektronické sčítanie, keď sa nenachádzam v mieste trvalého bydliska. A potom ešte ďalšia otázka, ako prevezmem identifikátor, keď momentálne žijeme v Prahe? Ešte mám dotaz ohľadne dieťaťa. V apríli v Prahe porodím nášho syna, ako to riešim s novorodeným dieťaťom? Sčítací komisári začnú od 13. mája 2011 navštevovať domácnosti, v tej dobe sa nebudeme nachádzať v mieste nášho trvalého bydliska. Vopred ďakujem za odpoveď.
V roku 2011 sa prvýkrát v histórii uskutoční sčítanie obyvateľov, domov a bytov vo všetkých členských štátoch Európskej únie naraz v jednom referenčnom roku. Novinkou je zisťovanie obvyklého pobytu, t. j. miesta, na ktorom sa obyvateľ zdržiava prevažnú časť roka. Najčastejšie ide o miesto, kde obyvateľ zvyčajne trávi denný alebo nočný odpočinok (nepatrí sem napr. rekreačný a víkendový pobyt na chate alebo chalupe), resp. predpokladá, že sa tam bude zdržiavať nepretržite aspoň 12 mesiacov.
Keďže máte trvalé bydlisko v Slovenskej republike mali by ste sa sčítať aj podľa pravidiel sčítania v Slovenskej republike k 21. máju 2011. Za predpokladu, že by za Vás aj za manžela prevzala blízka alebo poverená osoba identifikátory. Tieto identifikátory by Vám potom musela oznámiť do ČR (telefonicky, mailom alebo inak). Prostredníctvom identifikátorov by ste sa potom sčítali elektronicky.
Čo sa týka Vášho, ešte nenarodeného dieťaťa, v Českej republike bude predmetom až ďalšieho sčítania, vzhľadom nato, že sa narodí až v apríli. Vzhľadom na to, že novonarodené dieťa, ktoré ešte nie je prihlásené na trvalý pobyt, má obvyklé bydlisko zhodné s obvyklým bydliskom matky, obvyklým bydliskom Vášho dieťaťa bude Česká republika.
Mám trvalý pobyt na SK , som občanom SK/CZ/USA a žijem v USA ,v dome na Sk nikto nebýva, ako mám postupovať pri splnení povinnosti sčítať sa.
V prípade, že by v čase sčítania (13. mája – 6. júna 2011) vo Vašom byte predsa len niekto blízky býval, mohol by teoreticky prevziať za Vás identifikátor a oznámiť Vám ho (telefonicky, e-mailom alebo inak) do USA. Potom by ste sa mohli elektronicky sčítať z USA ako obyvateľ Slovenskej republiky s obvyklým bydliskom v USA.
Dobrý deň, prosím o informáciu, ako postupovať pri plánovanom sčítaní obyvateľstva: v priebehu minulého roka som sa presťahovala do Maďarska, kde mám aj registrovaný trvalý pobyt. Trvalý pobyt však mám aj v Bratislave, kde pracujem a viažu ma aj všetky ostatné spoločenské a rodinné väzby. Vzhľadom na to, že sčítanie prebehne aj v MR, kde a ako mám vyplniť sčítací hárok?
Vzhľadom na to, že máte na Slovensku nahlásený trvalý pobyt, mali by ste sa sčítať aj na Slovensku k 21. máju 2011.
Podľa slovenských pravidiel (listinne alebo elektronicky) sa bude možné sčítať prostredníctvom identifikátora (bezvýznamového náhodne vygenerovaného čísla), ktoré každému obyvateľovi na meno doručí do miesta jeho trvalého bydliska (od 13. mája do 20. mája, najneskôr však do 6. júna) sčítací komisár. Ak by ste sa práve v tom čase nachádzali v Maďarsku alebo kdekoľvek inde, môžu za Vás prevziať identifikátor Vaši blízki, ktorí žijú spolu s Vami v mieste Vášho trvalého pobytu, a zaslať Vám ho – e-mailom, telefonicky alebo inak – do miesta, kde sa budete v čase sčítania nachádzať. Prostredníctvom identifikátora sa potom môžete priamo z miesta, kde sa budete v čase sčítania nachádzať, sčítať elektronicky.
Pracujem v zahraničí a v čase sčítania budem s veľkou pravdepodobnosťou mimo Slovenska, ako mam postupovať, keď sa chcem zúčastniť sčítania elektronickou cestou. Dočítal som sa, že mi sčítací komisár doručí náhodne vygenerovane číslo – identifikátor a overovacie heslo. Ako a kde mi budú doručene uvedené údaje?
Sčítať sa (listinne i elektronicky) bude v Slovenskej republike možné pomocou identifikátora (bezvýznamového náhodne vygenerovaného čísla) a overovacieho hesla, ktoré každému obyvateľovi doručí v zalepenej obálke do miesta jeho bydliska sčítací komisár.
Ak máte trvalé bydlisko v Slovenskej republike, mali by ste sčítať sa aj podľa pravidiel sčítania v Slovenskej republike k 21. máju 2011. Ak nebudete na Slovensku v čase sčítania od 13. mája do 6. júna 2011 prítomný osobne, musel by Vám niekto oznámiť (e-mailom, telefonicky alebo inak) do zahraničia identifikátory (bezvýznamové, náhodne vygenerované číslo). Prostredníctvom nich by ste sa potom elektronicky sčítali v čase od 21. mája do 29. mája 2011. Identifikátory potrebné na právoplatné sčítanie môže za Vás v mieste trvalého bydliska prevziať blízka alebo poverená osoba, ktorá sa bude nachádzať vo Vašom byte v čase sčítania.
Moje deti v čase sčítania budú na študijnom pobyte v zahraničí. Ako sa budú sčítavať oni.
Podľa odporúčania európskych štatistikov pre sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 v Slovenskej republike sa žiak základnej školy a študent strednej školy sčítava v mieste, kde býva jeho rodič alebo zákonný zástupca, alebo v zariadení, v ktorom je umiestnený na základe rozhodnutia súdu (napr. detský domov). Študent vysokej školy na území Slovenskej republiky, ktorý žije mimo miesta bydliska rodičov (rodiča), by sa mal sčítať v mieste, kde sa nachádza internát alebo podnájom, v ktorom je počas semestra ubytovaný.
Obyvatelia Slovenskej republiky študujúci na vysokých a stredných školách v zahraničí (týka sa to aj Vašich detí), ktorí budú v čase sčítania mimo územia Slovenskej republiky, by sa mali sčítať na Slovensku. Sčítacie formuláre vyplnia za nich (aj v prípade, ak už dosiahli vek 18 rokov) rodičia, a to v listinnej podobe alebo v elektronickej forme. Ak by ste deťom (e-mailom, telefonicky alebo inak) oznámili do zahraničia identifikátor (bezvýznamové náhodne vygenerované číslo) a overovacie heslo, ktoré každému obyvateľovi doručí v zalepenej obálke na meno do miesta jeho trvalého bydliska sčítací komisár, mohli by sa, ak sú už dospelé, sčítať aj sami elektronicky prostredníctvom stránky scitanie2011.sk.
Čo sa týka Vašich detí, ak sú študentmi denného štúdia na strednej/vysokej škole v zahraničí, v prvej otázke „Miesto trvalého alebo obvyklého bydliska“ vo formulári A. Údaje o obyvateľovi vyznačíte možnosť „v zahraničí“ a zapíšete „názov štátu“, v ktorom deti študujú.
Na otázku č. 17 „Spôsob dopravy do zamestnania, do školy“ nebudete odpovedať. V prípade nejasností Vám pomôže sčítací komisár.
Žijem v UK, ale trvalé bydlisko mám na Slovensku. Mám dve deti narodené v UK. Majú anglický a aj slovensky rodný list. Neviem, či na listine je otázka, či má dotyčný deti, a ak je, tak kde ich mám dať sčítať, na Slovensku alebo v UK?
Dobrý deň, vzhľadom na to, že máte trvalé bydlisko v Slovenskej republike mali by ste sa sčítať aj podľa pravidiel sčítania platných na Slovensku. Ak nebudete na Slovensku v čase sčítania – od 13. mája do 6. júna 2011, môže za Vás blízka alebo poverená osoba, ktorá žije na adrese Vášho trvalého pobytu, prevziať od sčítacieho komisára identifikátor a overovacie heslo a oznámiť Vám ich (e-mailom, telefonicky alebo inak) do zahraničia, odkiaľ sa môžete sčítať elektronicky od 21. mája do 29. mája 2011 prostredníctvom internetovej stránky scitanie2011.sk.
Dobrý deň,
na Slovensku mám trvalý pobyt v obci A. Zároveň mám aj trvalý pobyt v Česku v obci B (kde trávim víkendy), ale bývam a pracujem v Česku v obci C (pondelok – piatok). Chcem sa spýtať, kde mám vyplniť dotazník a ako predísť tomu, aby môj záznam nebol duplikovaný?
Dobrý deň,
Štatistickému úradu Slovenskej republiky neprináleží vyjadrovať sa k povinnostiam vyplývajúcim z českého zákona o sčítaní pre obyvateľov Českej republiky a cudzincov. Vzhľadom na to, že máte na Slovensku trvalý pobyt (v obci A), mali by ste sa sčítať aj na Slovensku. Sčítanie v Slovenskej republike bude možné prostredníctvom identifikátora (bezvýznamového, náhodne vygenerovaného čísla) a overovacieho hesla, ktoré na meno v zalepenej obálke doručí každému obyvateľovi do miesta jeho trvalého bydliska v čase sčítania (v Slovenskej republike od 13. mája do 6. júna 2011) sčítací komisár. Identifikátor a overovacie heslo sú potrebné na právoplatné sčítanie tak prostredníctvom tlačených formulárov, ako aj formulárov v elektronickej podobe. Ak by v mieste Vášho trvalého bydliska na Slovensku bývali Vaši blízki príbuzní, mohli by – v prípade Vašej neprítomnosti v čase sčítania na Slovensku – prevziať za Vás identifikátor a overovacie heslo a oznámiť Vám ho do Českej republiky, aby ste sa mohli sčítať elektronicky.
Ako sa postupuje, keď v čase sčítania je občan v zahraničí? Ja budem v tom čase v zahraničí na dlhšiu dobu za účelom práce. Odchádzať budem už koncom roku 2010 a môj návrat ešte nie je určený, možno až koncom roku 2011. Preto by som chcela vedieť, ako sa v takomto prípade postupuje. Ďakujem dopredu za odpoveď.
Sčítať sa v roku 2011 bude možné dvoma spôsobmi: vyplnením sčítacích formulárov v listinnej forme alebo v elektronickej forme. Sčítanie umožní identifikátor (bezvýznamové, náhodne vygenerované číslo), ktoré spolu s overovacím heslom doručí obyvateľovi na meno v zalepenej obálke do miesta jeho trvalého bydliska sčítací komisár. Keďže v čase sčítania sa v mieste trvalého bydliska zdržiavať nebudete, predpokladám, že bude pre Vás výhodnejšia druhá možnosť – elektronické sčítanie. V takomto prípade by mala Váš identifikátor prevziať od sčítacieho komisára blízka osoba (napr. otec, matka, sestra, brat, manžel). Ak Vám niekto z Vašich blízkych zašle alebo telefonicky oznámi do zahraničia identifikátor s overovacím heslom, budete sa môcť sčítať elektronicky priamo z krajiny Vášho aktuálneho pobytu. Elektronické sčítanie bude možné prostredníctvom špeciálnej internetovej stránky scitanie2011.sk, ktorú Štatistický úrad SR zriadil na tento účel.
Dobrý den, podle ods.(1)a) §2 a §3 zákona 263/2008 Z. z. mají povinnost poskytnout informace pro SODB 2011 všichni občané SR, tedy i občané SR kteří se v době sčítání zdržují mimo území Slovenské republiky, ať již dočasně nebo dlouhodobě (trvale). Jakým způsobem bude těmto občanům zajištěna možnost naplnit si tuto – zákonem danou – povinnost?
Rozhodujúca pri odpovedi na Váš e-mail je otázka, kde máte ako občan Slovenskej republiky trvalý pobyt. Ak na území Slovenskej republiky, tak do miesta Vášho trvalého pobytu Vám v čase sčítania (približne týždeň pred rozhodujúcim okamihom sčítania, ktorým je polnoc z 20. na 21. mája 2011) doručí sčítací komisár na meno v zalepenej obálke identifikátor (bezvýznamové, náhodne vygenerované číslo) a spolu s ním aj overovacie heslo. Ak sa dlhodobo zdržiavate v Českej republike, môže pre Vás rodina alebo niekto blízky tento identifikátor s overovacím heslom od sčítacieho komisára prevziať a oznámiť Vám ho do miesta obvyklého bydliska – telefonicky, e-mailom alebo inak. Ak budete poznať svoj identifikátor a overovacie heslo, nič Vám nebráni sčítať sa elektronicky prostredníctvom internetovej stránky scitanie2011.sk priamo z miesta obvyklého pobytu, teda z Českej republiky. Ak však máte trvalý pobyt na území Českej republiky, sčítate sa ako občan Slovenskej republiky v rámci pravidiel sčítania Českej republiky.