Vypĺňanie sčítacích formulárov

Vyplnené sčítacie tlačivá musia mať nalepený identifikátor

V súvislosti s pribúdajúcimi otázkami, či je nutné nalepiť na sčítacie tlačivá  identifikátor v podobe nálepky, si Štatistický úrad SR dovoľuje verejnosť informovať, že pre korektné spracovanie a získanie kvalitných údajov zo sčítania je použitie identifikátora nevyhnutné. Povinnosť vytvoriť číselný identifikátor obyvateľa na vyplnenie sčítacieho tlačiva vyplýva zo zákona č. 263/2008 Z.  z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. Použitie identifikátora je súčasťou zberu údajov. Identifikátory boli vytvorené výlučne na účely sčítania a sú  jednorazové. Ich funkciou je zabrániť vzniku duplicít pri sčítaní, ak by sa náhodou niekto sčítal obidvoma spôsobmi (v listinnej podobe aj v elektronickej forme), resp., ak by sa sčítal v mieste trvalého bydliska aj v mieste, kde sa obvykle zdržiava. Štatistický úrad SR potrebuje mať preto na istý nevyhnutný  čas spojený sčítací formulár s identifikátorom. Bude to presne dovtedy, kým sa duplicity neodstránia, t.  j. do termínu vytvorenia primárnej zdrojovej databázy výsledkov sčítania. Ďalej sa bude pracovať len s údajmi, ktoré neumožnia žiadnu priamu ani spätnú identifikáciu obyvateľa. Pred publikovaním budú údaje anonymizované a budú sa poskytovať nie jednotlivo, ale za určité skupiny – napr. bývajúce obyvateľstvo podľa pohlavia a veku, podľa vzdelania a veku a pod.

Dobrý deň, zaujímalo by ma, čo mám do sčítacieho formulára vyplniť, keď neviem bydlisko mojej matky v čase môjho narodenia otázka č. 5 a či je povinné vyplniť aj dátum narodenia, nakoľko toto je osobný údaj. Stačí vyplniť iba rok narodenia? Ďakujem

V prípade, ak nepoznáte skutočné bydlisko matky v čase Vášho narodenia, do sčítacieho formuláru zapíšete sídlo pôrodnice resp. miesto, kde sa uskutočnil pôrod, ktoré je Vaším miestom narodenia zapísaným v rodnom liste. Otázku číslo 2 Dátum narodenia vo formulári A. Údaje o obyvateľovi je obyvateľ povinný vyplniť. Podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 „každý, kto je povinný poskytnúť údaje …, ich poskytne úplne, správne, pravdivo a včas“.

Dobrý deň, je možné si tlačivo s otázkami stiahnuť a vytlačiť vopred, napríklad z internetu, vyplniť ho a keď príde sčítací komisár, len mu ho vyplnené odovzdať? Prípadne vyplnené tlačivo  odovzdať na miestnom úrade? Ďakujem.

Nie je to možné.  Sčítanie je osobitný druh štatistického zisťovania,  ktorého obsah, rozsah a spôsob   vykonania ustanovuje zákon (č. 263/2008 Z. z.  o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011). Podľa tohto zákona „vykonať sčítanie v čase sčítania v určených sčítacích obvodoch“ sú povinní sčítací komisári. Sčítací komisári sú o. i.  tiež povinní „prevziať vyplnené sčítacie tlačivá od obyvateľov alebo cudzincov, overiť úplnosť ich vyplnenia a odovzdať ich obci alebo príslušnému ústredného orgánu štátnej správy …“ .  Zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov domov a bytov v roku 2011 je vystavený na internetovej stránke Štatistického úradu  http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_600/Demografia/SODB/zakony/ZAKON_SODB.2011.pdf

Dobrý deň, prosím Vás ako postupovať pri sčítaní detí v domácnosti, majú tlačivá vyplniť sami, alebo to majú za nich vyplniť rodičia? Čo otázky, ktoré nemožno u detí vyplniť, napr. č. 11,14 majú sa nechať nevyplnené?

Odpoveď na Vašu otázku dáva zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. V § 3 Poskytovanie údajov v ods. 3 sa píše: „Za neplnoletého obyvateľa a za obyvateľa, ktorý nemôže sám poskytnúť údaje, je povinný poskytnúť údaje jeho zákonný zástupca alebo blízka osoba alebo osoba žijúca s ním spoločne  domácnosti.“ Odpoveď na otázku 11. „Postavenie v zamestnaní (súčasné alebo posledné vykonávané)“vo formulári A. Údaje o obyvateľovi vyznačí každý obyvateľ s výnimkou dieťaťa do 16 rokov, študenta denného štúdia na strednej alebo vysokej škole a obyvateľa staršieho ako 16 rokov, ktorý ešte nikdy nepracoval. Pri otázke č. 14 Najvyššie dosiahnuté vzdelanie v závislosti od veku Vášho dieťaťa vyplníte, že je buď bez školského vzdelania, ak máte dieťa do 16 rokov, ktoré ešte navštevuje základnú školu, resp. ak  je 16-ročné a staršie a nemá ukončené základné vzdelanie. Základné vzdelanie vyznačí obyvateľ 16-ročný a starší, ktorý ukončil základnú školu a nepokračoval ďalej v štúdiu. Základné vzdelanie vyznačí aj študent stredného odborného učilišťa a strednej školy, študent 8-ročného gymnázia, prípadne 8-ročného odboru konzervatória, ak už absolvoval prvé štyri ročníky príslušného gymnázia (konzervatória). Tieto a ďalšie informácie týkajúce sa vypĺňania sčítacích formulárov nájdete vo vysvetlivkách pre vyplnenie sčítacieho formulára, ktoré sú vystavené na internetovej stránke Štatistického úradu SR.

Chcela by som sa spýtať na položku “Predchádzajúci pobyt”. My sme sa presťahovali na terajšiu adresu pred vyše 20 rokmi, ešte som nemala osemnásť rokov, a vôbec neviem dátum. Čo tam teda mám napísať? Alebo sa má vyznačiť iba “predchádzajúci pobyt”, ak sa údaj zmenil od posledného sčítania ľudu?

Predchádzajúcim miestom pobytu sa rozumie posledné bydlisko, z ktorého sa obyvateľ presťahoval na súčasné miesto pobytu. Sťahovanie v rámci obce alebo mestskej časti sa za zmenu miesta pobytu nepovažuje. Miesto pobytu nezmenené by ste vyznačili do sčítacieho tlačiva len vtedy, ak by ste bydlisko nikdy nezmenili, čo, ako píšete, nie je pravda. V sčítacom tlačive by ste preto mali vyznačiť mesiac a rok prisťahovania do súčasného miesta pobytu. Ak si dátum nepamätáte, uvediete podľa možnosti aspoň čo najpresnejší rok prisťahovania do súčasného miesta pobytu. Ak predchádzajúce miesto pobytu bolo v SR, vyznačíte SR a zapíšete názov obce a názov okresu. Ak ste pred príchodom na súčasnú adresu žili v zahraničí, vyznačíte to v sčítacom tlačive a zapíšete súčasný názov štátu, z ktorého ste sa prisťahovali do súčasného miesta pobytu. Zaujímať nás bude tiež dôvod prisťahovania do súčasného miesta pobytu – vyznačíte jednu z predznačených možností: bytový, rodinný, zamestnanie, podnikanie, štúdium alebo iný. Podrobnosti k vypĺňaniu sčítacích formulárov nájdete vo vysvetlivkách na vyplnenie sčítacieho formulára, ktoré Vám spolu s ním doručí sčítací komisár. Pre elektronické sčítanie budú k dispozícii aj vysvetlivky k sčítacím formulárom v elektronickej podobe. V prípade nejasností Vám poradí aj sčítací komisár.

Dobrý deň, rád by som sa informoval, ako mám postupovať pri vypĺňaní otázky 14 – Ekonomická aktivita, 16 – Periodicita dochádzky do zamestnania alebo školy, 17 – čas strávený dennou dochádzkou do zamestnania alebo do školy v min. a 19 – Názov a adresa zamestnávateľa alebo navštevovanej školy, ak som súčasne študentom univerzity denného študijného programu a zamestnancom na plný pracovný úväzok?

Pri vypĺňaní otázky č. 9. Súčasná ekonomická aktivita, keďže ste zamestnaný na plný úväzok, má pred denným štúdiom prednosť Vaše zamestnanie, t. j. uvediete v tejto otázke, že ste pracujúci. Nadväzujúce otázky týkajúce sa dochádzky – 17. Spôsob dopravy do zamestnania, do školy – a) Periodicita dochádzky, c) Trvanie cesty (minúty) vyplníte vo vzťahu k Vášmu zamestnaniu v zmysle inštrukcií vo vysvetlivkách pre vyplnenie formulárov, ktoré dostanete pri sčítaní. Vo Vašom prípade nevypĺňate otázku č. 16. Miesto školy, vysokej školy alebo univerzity, pretože tá slúži na účely zisťovania dochádzky obyvateľov, ktorí sú výlučne žiakmi ZŠ alebo študentmi SŠ alebo VŠ.

Dobrý deň,
chcem sa Vás spýtať, bolo by možné pridať na sčítací formulár k materinskému jazyku ďalší jazyk – presnejšie posunkový jazyk? Na Slovensku existujú komunity nepočujúcich, ktoré tvoria jazykovú a kultúrnu menšinu. Vo svojej komunikácii nepočujúci používajú svoj posunkový jazyk, ktorý je odlišný od jazyka väčšiny. Pre niektorých z nich je posunkový jazyk viac materinským jazykom než slovenský jazyk. Dokonca počujúce deti nepočujúcich  rodičov majú svoj materinský jazyk posunkový jazyk. Nielen pre Vás, ale i pre nás je dobré zistiť, koľko máme používateľov posunkového jazyka na Slovensku. Z môjho pohľadu neodporúčam, aby nepočujúci vyznačili na formulári „iný“, pretože väčšina nepočujúcich si neuvedomuje, že „iný“ znamená, že to môže byť aj posunkový jazyk. Bolo by dobré, keby sa na formulári objavil termín posunkový jazyk. Ďakujem za pochopenie.

Ďakujeme za Váš návrh, určite stojí za hlbšie zamyslenie. V roku 2011 pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov nebude však už možné Váš návrh realizovať z dôvodu, že obsah sčítacích formulárov po ich vyjdení v Zbierke zákonov je definitívne uzavretý. Nepočujúci,  ktorých materinským jazykom je posunková reč, (aj keď sa Vám takýto postup nepozdáva) budú môcť pri sčítaní v roku 2011 vo formulári vyznačiť iný materinský jazyk ako predtlačený a tento konkretizovať zapísaním posunkového jazyka. Počet obyvateľov, ktorí pri sčítaní v roku 2011 zapíšu posunkový jazyk ako svoj materinský jazyk, môže byť jedným z podporných argumentov na dosiahnutie zámeru, o ktorý sa usilujete, v ďalšom sčítaní – v roku 2021.

Aké otázky budú v sčítacích hárkoch? Niektoré krajiny EÚ ich už zverejnili. Zaujíma ma najmä oblasť okolo invalidity, opatrovania invalidných osôb, neplatená práca v domácnostiach (napr. opatrovanie chorých, invalidných alebo závislých osôb, deti). Ďakujem.

Obsah sčítacích tlačív bude kopírovať zoznam údajov zisťovaných pri sčítaní obyvateľov domov a bytov v roku 2011, ktorý je prílohou k zákonu č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. Štatistický úrad SR zverejní sčítacie tlačivá bezprostredne potom, ako budú schválené Stálou pracovnou komisiou Legislatívnej rady vlády pre správne právo a publikované v Zbierke zákonov SR.

Štatistický úrad SR nebude pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov osobitne zisťovať údaje o invalidite obyvateľstva. Poslaním najvýznamnejšieho a najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania nie sú sociálne a iné parametre, podľa ktorých by bolo možné identifikovať napr. obyvateľa so zdravotným postihnutím. Predmetom sčítania sú všetci obyvatelia bez ohľadu na to, do ktorej sociálnej skupiny patria. Pri zisťovaní údajov o súčasnej ekonomickej aktivite sa bude môcť obyvateľ zaradiť do jednej z 12-tich možností, ktoré sčítací formulár poskytne. Konkrétna možnosť sa bude týkať aj osôb, na ktoré sa pýtate – teda invalidných dôchodcov a osôb v domácnosti, ktoré nemajú vlastný príjem a sú finančne závislé od iného člena domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.

Sitemap