Výber sčítacích komisárov

Najneskôr 18. apríla 2011 musí byť ukončený výber sčítacích komisárov

Vzhľadom na množstvo otázok súvisiacich s výberom sčítacích komisárov si Štatistický úrad Slovenskej republiky dovoľuje verejnosti oznámiť, že podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 výber sčítacích komisárov a výkon ich činnosti zabezpečujú obce. Záujemcom o posty sčítacích komisárov odporúča, aby sa informovali na obecnom/mestskom/miestom úrade v mieste, kde by chceli pôsobiť ako sčítací komisári, či v danej  obci/meste/mestskej  časti výber sčítacích komisárov ešte pokračuje alebo už bol ukončený.

Podľa vyššie uvedeného zákona „sčítacím komisárom môže byť štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný a spôsobilý na právne úkony.“ Sčítacieho komisára po jeho predchádzajúcom súhlase vymenuje starosta/primátor obce/mesta. Sčítací komisár má za výkon činnosti nárok na odmenu. Jej výšku určuje zákon a výpočet spresňuje metodické usmernenie Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktoré dostala každá obec/mesto spolu s rozpisom finančných prostriedkov určených na prenesený výkon štátnej správy pri príprave a realizácii sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011.

Sčítanie v Slovenskej republike sa uskutoční v čase od 13. mája do 6. júna 2011. Vyplniť sčítacie formuláre v listinnej podobe bude možné od 21. mája do 6. júna 2011. Čas na elektronické sčítanie je kratší – od 21. mája do 29. mája 2011. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov vykoná v Slovenskej republike približne 20 000 sčítacích komisárov.

Dobrý deň, prihlásila som sa za sčítacieho komisára a zaujímalo by ma, či to bude práca na dohodu o vykonaní práce. Ďakujem za odpoveď.

To, či budete mať uzavretú dohodu o vykonaní práce alebo dostanete iba odmenu, závisí od konkrétnej obce/mesta, v ktorom budete pracovať ako sčítacia komisárka. Štatistický úrad na toto konkrétne rozhodnutie obce/mesta nemá vplyv.

Mám záujem pracovať ako sčítací komisár, spĺňam všetky podmienky, ktoré uvádzate na internete, ale mám záujem pracovať iba mimo svojho trvalého bydliska.  Prosím vás o informáciu, či je to možné a ako by som sa dostala pracovať do iného bratislavského obvodu.

Podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 “sčítacím komisárom môže byť štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný a spôsobilý na právne úkony”. Podľa toho istého zákona výber sčítacích komisárov vykoná na svojom území obec. Zákon nezakazuje starostom obcí a primátorom miest vyberať si za sčítacích komisárov aj obyvateľov, ktorí nemajú trvalé bydlisko na území ich obce/mesta. Je však určite výhodou sčítacieho komisára, ak pozná územie obce, na ktorom bude poverený sčítanie vykonať.

Chcela by som sa spýtať, či môže mať sčítací komisár na starosť viacero obvodov a koľko sčítacích komisárov môže byť v obci s cca 200 obyvateľmi? Môže sčítací komisár vykonávať túto činnosť v dvoch obciach?

Sčítacie obvody vytvoria obvodné úrady podľa návrhu obcí pomerne k počtu obyvateľov, resp. pomerne k rozlohe obce. Jeden sčítací obvod bude tvoriť približne 100 – 120 bytových domácností, čiže jeden sčítací komisár zabezpečí sčítanie približne 400 až 500 obyvateľov.

Štatistický úrad SR v súčasnosti pripravuje metodický pokyn na úpravu postupu pri vytváraní sčítacích obvodov pri sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. Okrem iného v ňom bude starostom/primátorom obcí a miest navrhovať, aby pre dva, prípadne tri menšie sčítacie obvody, pokiaľ ich spoločná veľkosť (počet bytov alebo obyvateľov) nepresiahne uvedenú hranicu a pokiaľ nie sú od seba príliš vzdialené, vymenovali jedného sčítacieho komisára.

K druhej časti Vašej otázky si dovolíme uviesť, že možnosť, aby sčítací komisár vykonával činnosť v dvoch obciach, zákon nezakazuje.

Kvôli predbežnej predstave o počte komisárov pri sčítaní obyvateľov, ktorých bude musieť zabezpečiť obec, by som chcela vedieť, koľko obyvateľov (aspoň približne) pripadne na 1 sčítacieho komisára? Takisto by som rada vedela, aké kritériá budú musieť spĺňať sčítací komisári (napr. dosiahnuté vzdelanie, trvalé bydlisko v príslušnej obci, znalosť jazykov a pod.) Ďakujem.

Počet sčítacích komisárov bude závisieť od počtu vytvorených sčítacích obvodov v obci. Sčítacie obvody vytvorí obvodný úrad podľa návrhu obce pomerne k počtu obyvateľov, prípadne pomerne k rozlohe obce. Jeden sčítací obvod bude tvoriť približne 100 – 120 bytov (bytových domácností), čiže jeden sčítací komisár zabezpečí sčítanie cca 300 až 500 obyvateľov.

Čo sa týka druhej časti Vašej otázky, zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov stanovuje, že „sčítacím komisárom môže byť štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný a spôsobilý na právne úkony“. Splnenie žiadnych ďalších požiadaviek a kritérií zákon od sčítacích komisárov nevyžaduje. Je len a len na obci, aby za sčítacích komisárov vybrala takých záujemcov, ktorí zodpovedne a v plnom rozsahu dokážu realizovať úlohy, ktoré v súvislosti so sčítaním v roku 2011 zákon sčítacím komisárom a obciam ukladá. Pri výbere sčítacích komisárov je vhodné brať do úvahy skutočnosť, že sčítací komisár bude musieť v dobe sčítania osobne doručiť do bytov sčítacie formuláre a po ich vyplnení ich znovu pozbierať a skontrolovať. To predpokladá, že sčítací komisár má mať primerané fyzické danosti a schopnosť komunikovať s obyvateľmi.

Prosím Vás o bližšie informácie o sčítaní obyvateľov, domov a bytov 2011. Aké sú podmienky na vykonávanie práce sčítacieho komisára, kde sa treba prihlásiť? Ak by som chcela spolupracovať ako Vaša externá spolupracovníčka, ako mám postupovať?

V súvislosti s Vašou otázkou si Vám dovolíme dať do pozornosti zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011, kde nájdete všetky podrobnosti týkajúce sa o. i. aj sčítacích komisárov. „Sčítacím komisárom môže byť štátny občan Slovenskej republiky starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný a spôsobilý na právne úkony“. Výber sčítacích komisárov na svojom území vykoná obec a tá zabezpečí aj výkon ich činnosti. Odporúčame Vám obrátiť sa na starostu/primátora Vašej obce/mesta. Jemu by ste mali avizovať, že máte o túto náročnú a zodpovednú prácu záujem.

K 21.5.2011 bude prebiehať sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Informujem sa, či v súvislosti s touto činnosťou nebude možnosť nejakej brigádnickej činnosti z vašej strany k tejto akcii. Ďakujem za pochopenie.

Ďakujeme za Vašu ponuku, avšak Štatistický úrad Slovenskej republiky ani jeho pracoviská v krajských mestách nebudú v súvislosti so sčítaním obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 prijímať žiadnych brigádnikov. Podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 prenesený výkon štátnej správy pri príprave, priebehu a vykonaní sčítania zabezpečí obec. Odporúčam Vám preto obrátiť sa na starostu/primátora Vašej obce/mesta a informovať sa, či by Vašu pomoc pri zabezpečovaní sčítania nepotreboval náhodou on. Obci by ste mali avizovať aj svoj prípadný záujem o post sčítacej komisárky, pretože podľa vyššie uvedeného zákona obec „vykoná výber sčítacích komisárov na svojom území a zabezpečí výkon ich činnosti …“.

Komentáre sú uzavreté.

Sitemap