Najčastejšie kladené otázky k 21. 5. 2011

1. Sčítací komisár ma nezastihol v mieste trvalého pobytu, kde žijem. Ako získam formuláre a obálky s identifikátormi? Kedy ma opäť navštívi?

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa vykoná v čase od 13. mája do 6. júna 2011. To znamená, ak vám sčítací komisár stále ešte nedoručil do miesta bydliska sčítacie formuláre a identifikátory, nič ste ešte nezmeškali. Sčítacie formuláre a identifikátory vám budú v nasledujúcich dňoch doručené. Odporúčame vám však kontaktovať obecný/mestský/ miestny úrad v mieste bydliska, ktorý je príslušný riešiť nedostatky v práci sčítacích komisárov.

2. Sčítaciemu komisárovi som nenahlásil svoj záujem sčítať sa elektronicky. Je to ešte možné? Alebo už musím vyplniť formulár v tlačenej podobe?

Akú formu sčítania si vyberiete, či sa sčítate elektronicky alebo vyplníte tlačené sčítacie formuláre je len a len na vašom rozhodnutí. Elektronicky sa môžete sčítať do 29. mája 2011.  Obyvateľ, ktorý sa sčíta elektronicky, odošle vyplnený sčítací formulár priamo do databázy Štatistického úradu SR. To znamená, že sčítací komisár ho už nenavštívi a nebude mať ani prístup k elektronicky vyplneným sčítacím formulárom.

3. Nefunguje mi heslo do aplikácie na elektronické sčítanie, čo mám robiť?

Odporúčame skontrolovať:

  • koľko znakov identifikátora ste zadali do aplikácie, na prihlásenie je potrebné zadať iba posledných šesť znakov,
  • či ste rozlíšili nulu (nula je prečiarknutá) a písmeno „O“,
  • či ste dôsledne dodržali malé a veľké písmená v identifikátore a hesle,
  • či ste náhodou nezamenili písmená:   „L“ a  „l“, „I“ a „1“, „z“ a „y“.

4. Musím vyplniť celý formulár na jedno prihlásenie? Čo keď sa pomýlim, môžem ešte odpovede meniť?

Elektronický formulár má obyvateľ možnosť priebežne uložiť a po opätovnom prihlásení pomocou toho istého identifikátora a hesla môže  upravovať formulár až do posledného dňa určeného na elektronické sčítanie – 29. mája 2011. Po definitívnom odoslaní do databázy Štatistického úradu SR už nebude možné vrátiť sa do formuláru a opraviť prípadné chyby. Dovolíme si ďalej upozorniť obyvateľov, aby sa pri vypĺňaní e-formulárov riadili vysvetlivkami (využívali “i” pomocníka) a pred prihlásením sa do aplikácie si skontrolovali, či  skutočne zadávajú do systému svoj identifikátor a nie identifikátor niektorého z rodinných príslušníkov.

5. Prosím o vysvetlenie, ako vyplniť vo formulári A. Údaje o obyvateľovi v otázke č. 1a) ak sa vyznačí miesto obvyklého bydliska možnosť “zhodné s trvalým pobytom”, či sa následne aj písomne vyplní obec/mestská časť, okres.

Obvyklé bydlisko je miesto, na ktorom sa obyvateľ zdržiava prevažnú časť roka. Najčastejšie ide o miesto, kde obyvateľ zvyčajne trávi denný alebo nočný odpočinok (nepatrí sem napr. rekreačný a víkendový pobyt na chate alebo chalupe). Môže byť odlišné od miesta, kde sa obyvateľ nachádza v čase sčítania (od 13. mája do 6. júna 2011), aj od miesta, kde je obyvateľ prihlásený na trvalý pobyt.

Podľa uvedenej charakteristiky sám určíte, či je miesto Vášho obvyklého bydliska zhodné s vaším trvalým pobytom. Ak je zhodné,  zaškrtnete možnosť “zhodné s trvalým pobytom” a môžete prejsť k vypĺňanie otázky 1b) „Pobyt v zahraničí a rok prisťahovania do SR“. Možnosť inde v SR zaškrtne a následne obec/mestskú časť, okres zapíše iba ten obyvateľ, ktorý má trvalý pobyt napr. v Prešove, ale pracuje a býva (teda prevažnú časť roka trávi) napr. v Trnave, ktorá je jeho obvyklým bydliskom.

Komentáre sú uzavreté.

Sitemap