1. Čo treba urobiť, aby som sa mohla zúčastniť na elektronickom sčítaní obyvateľov, domov a bytov? Aký je, prosím, postup?
Na elektronické sčítanie potrebujete identifikátor a overovacie heslo z obálky, ktorú by Vám spolu so sčítacími formulármi mal doručiť do 20. mája 2011 do miesta bydliska sčítací komisár. Aj jeho bude zaujímať, či sa sčítate elektronicky alebo vyplníte tlačené sčítacie formuláre. Po prevzatí obálky s identifikátorom a overovacím heslom musíte čakať na rozhodujúci okamih sčítania, ktorým je polnoc z piatku 20. mája na sobotu 21. mája. Po jeho uplynutí – hoci aj sekundu po polnoci 21. mája – zadáte do svojho počítača cez internet na adrese www.e-scitanie.sk alebo scitanie2011.sk identifikátor ako prihlasovacie meno a overovacie heslo z obálky a môžete začať vypĺňať sčítacie formuláre. Elektronicky budete môcť sčítať nielen seba, ale aj svoj byt a dom. Pre každý formulár dostanete preto od sčítacieho komisára samostatnú obálku s identifikátorom a overovacím heslom. Sčítať sa elektronicky bude možné do 29. mája 2011. Mali by ste vedieť, že nikto Vás nemôže nútiť, ako sa máte sčítať. Je na Vašom rozhodnutí, či vyplníte formuláre v listinnej podobe alebo v elektronickej forme. Ak sa všetci členovia domácnosti sčítajú elektronicky, sčítací komisár domácnosť už nenavštívi. Po uplynutí času na elektronické sčítanie sa z monitorovacieho systému dozvie, ktoré z identifikátorov v jeho sčítacom obvode boli už použité. Ak sa sčítate elektronicky, sčítací komisár nebude mať prístup k Vašim vyplneným sčítacím formulárom. Priamo zo svojho počítača ich odošlete do databázy Štatistického úradu SR a systém Vám zašle o tom potvrdenie. Obyvatelia, ktorí nevyužijú elektronické sčítanie, musia rátať s ďalšou návštevou sčítacieho komisára, aby mu odovzdali vyplnené tlačené sčítacie formuláre. V diskrétnej obálke sa nachádza identifikátor aj vo forme samolepky, ktorú, v prípade, ak obyvateľ nevyužije elektronické sčítanie, nalepí po vyplnení príslušného sčítacieho formuláru na „miesto pre čiarový kód“ vpravo hore na tlačive. Tlačené formuláre sa budú vypĺňať od 21. mája 2011. Posledným dňom, kedy bude možné odovzdať sčítaciemu komisárovi vyplnené tlačené sčítacie formuláre, je 6. jún 2011.
2. Žijem v zahraničí a zúčastnil som sa už sčítania v krajine môjho pobytu. Mám povinnosť sčítať sa aj na Slovensku?
Ak máte trvalé bydlisko na Slovensku, ste povinný sčítať sa podľa pravidiel sčítania v Slovenskej republike bez ohľadu na to, že ste sa už sčítali v krajine Vášho súčasného pobytu. Ak dlhodobo žijete v zahraničí, ale v čase sčítania sa budete zdržiavať na Slovensku, sčítate sa buď s originálnym identifikátorom v mieste Vášho trvalého pobytu, alebo s rezervným identifikátorom na inom mieste v Slovenskej republike, kde sa budete v čase sčítania (od 13. mája 2011 do 6. júna 2011) nachádzať. Sčítacie formuláre spolu s identifikátormi prevezmete od sčítacieho komisára. Ak budete v čase sčítania (od 13. mája do 6. júna 2011) v zahraničí, môže za Vás blízka alebo poverená osoba v mieste Vášho trvalého bydliska prevziať od sčítacieho komisára obálku s identifikátorom a overovacím heslom a oznámiť Vám ich do zahraničia (e-mailom, telefonicky alebo inak). Pomocou identifikátora a overovacieho hesla sa potom sčítate elektronicky z ktorejkoľvek časti sveta na adrese www.e-scitanie.sk alebo prostredníctvom internetovej stránky scitanie2011.sk od 21. mája do 29. mája 2011. Ak nemôžete sám poskytnúť údaje (nemáte napr. v zahraničí prístup na internet), potom je podľa zákona povinný urobiť to za Vás zákonný zástupca alebo blízka osoba, alebo osoba žijúca s Vami spoločne v domácnosti. Ak sa nebudete v čase sčítania zdržiavať na Slovensku a niet osoby, ktorá by za Vás prevzala identifikátor alebo poskytla Vaše údaje na účely sčítania, na Slovensku sa budete považovať za osobu v čase sčítania neprítomnú. Podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov domov a bytov v roku 2011 sčítaniu podliehajú aj cudzinci zdržiavajúci sa v rozhodujúcom okamihu na území Slovenskej republiky. Ak budú na Slovensku menej ako 90 dní, poskytnú údaje v obmedzenom rozsahu (pohlavie, dátum narodenia, štátnu príslušnosť).
3. Prečo nemôžem sčítaciemu komisárovi odovzdať vyplnené formuláre už dnes? Chcela som ich hneď vyplniť, kým si pamätám jeho pokyny, a hneď aj odovzdať. Sčítací komisár mi povedal, že to nemôžem urobiť.
Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatku 20. mája na sobotu 21. mája 2011. To znamená, že vypĺňať sčítacie formuláre, či už v listinnej podobe alebo v elektronickej forme, môže obyvateľ najskôr 21. mája 2011 (neznamená to, samozrejme, že to musí byť hneď o polnoci), pretože údaje aktuálne k tomuto dátumu bude zapisovať do sčítacích formulárov. Aj z tohto dôvodu sa elektronické sčítacie formuláre sprístupnia verejnosti až 21. mája 2011. Sčítať sa elektronicky bude možné do 29. mája. Vyplnené sčítacie formuláre v tlačenej podobe prevezmú sčítací komisári od obyvateľov najneskôr 6. júna 2011.
4. Bývame (ja, manžel, 2 ešte nedospelé dcéry) v rodinnom dome. Budeme vypĺňať aj formulár za byt napriek tomu, že bývame v dome? Koľko formulárov by sme vlastne mali prevziať?
Sčítací komisár Vám odovzdá 4 formuláre typu A. Údaje o obyvateľovi (jeden formulár pre každého člena domácnosti). Podľa zákona o sčítaní za neplnoletého obyvateľa je povinný poskytnúť údaje jeho zákonný zástupca alebo blízka osoba, alebo osoba žijúca s ním spoločne v domácnosti. Ďalej Vaša domácnosť prevezme od sčítacieho komisára 1 formulár B. Údaje o byte a 1 formulár C. Údaje o dome a ku každému formuláru aj obálku s identifikátorom. Formulár B. Údaje o byte vyplní jeden dospelý člen bytovej domácnosti bez ohľadu na to, či obyvatelia bývajú v bytovom alebo rodinnom dome.
5. Okrem bytu, v ktorom bývam, vlastním ešte dom po rodičoch a rekreačnú chatu. Mám vyplniť formuláre aj za dom a chatu? Ak áno, ako sa k identifikátorom a formulárom dostanem?
Je dôležité opýtať sa, či budú spomínané nehnuteľnosti (dom po rodičoch a rekreačná chata) v čase sčítania (od 13. mája do 6. júna 2011) obývané. Ak áno, formuláre B. Údaje o byte a C. Údaje o dome vyplní dospelý prítomný obyvateľ (vlastník, správca, nájomca bytu/domu, podnájomník).
Ak budú neobývané, resp. nikto sa v nich v čase sčítania nebude zdržiavať, potom sčítací komisár vyplní formulár B. Údaje o byte a C. Údaje o dome v obmedzenom rozsahu za rodičovský dom. Neobývané rekreačné chaty nie sú predmetom sčítania a teda nevypĺňajú sa za ne ani sčítacie formuláre.
6. Aké má sčítací komisár práva a povinnosti, čo smie a čo nie?
Sčítací komisár Vás mohol navštíviť najskôr 13. mája 2011 a môže zaklopať na dvere Vašej domácnosti najneskôr 6. júna 2011. Sčítací komisár je povinný preukazovať sa osobitným poverením starostu obce alebo primátora mesta opatreným okrúhlou pečiatkou obce alebo mesta. Toto poverenie musí mať sčítací komisár umiestnené na viditeľnom mieste. Ak by mal obyvateľ napriek tomu pochybnosti, či ten, kto ho navštívil, je sčítací komisár, požiada sčítacieho komisára o predloženie občianskeho preukazu a skontroluje si údaje. Obyvateľ má právo skontrolovať si osobne alebo telefonicky aj na príslušnom obecnom/mestskom/miestnom úrade, či ten, kto ho navštívil, je vedený v zozname obce/mesta/mestskej časti ako sčítací komisár. Sčítací komisár nesmie vstúpiť do domácnosti, ak ho obyvateľ nevyzve. Pri prvej návšteve odovzdá členom domácnosti sčítacie tlačivá a obálky s identifikátormi. Pre všetkých bývajúcich členov domácnosti ich môže od sčítacieho komisára prevziať aj jedna dospelá osoba. Sčítací komisár má pri odovzdávaní sčítacích tlačív a obálok s identifikátormi povinnosť odpovedať obyvateľom na ich otázky týkajúce sa sčítania, poučiť ich o možnosti vyplniť sčítacie formuláre v listinnej podobe alebo elektronickej forme. Ďalej má povinnosť pýtať sa na vzťahy medzi členmi domácnosti. Od obyvateľov, ktorí sa nebudú v čase sčítania nachádzať v mieste trvalého bydliska a bude im potrebné prideliť rezervný identifikátor na sčítanie, má sčítací komisár navyše povinnosť požadovať aj údaje o mene, priezvisku, dátume narodenia a trvalom bydlisku. Sčítací komisár si tieto údaje zaznačí do osobitného formuláru. Mená a priezviská obyvateľov z tohto osobitného formuláru sa nebudú ďalej spracúvať; budú použité iba na vytvorenie vzťahov medzi členmi domácností. Ďalej má sčítací komisár povinnosť prevziať vyplnené sčítacie formuláre od obyvateľov, ktorí sa nesčítajú elektronicky. Sčítací komisári sú podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a domov v roku 2011 povinní chrániť vyplnené sčítacie tlačivá pred stratou, zničením, poškodením alebo zneužitím a sú povinní zachovávať mlčanlivosť o údajoch, s ktorými sa oboznámia pri sčítaní. Sčítacích komisárov vyberali obce, ktoré podľa zákona o sčítaní zabezpečujú aj výkon ich činnosti. Obce sú tiež príslušné riešiť nedostatky v práci sčítacích komisárov.