Milí priatelia, mám jeden problém: V máji nebudem doma, nakoľko budem v zahraničí. Som povinný elektronickou formou sa zúčastňovať sčítania? Ak áno, môžem už v apríli dostať identifikátor? Ako?
Identifikátory spolu so sčítacími formulármi začnú sčítací komisári doručovať obyvateľom od 13. mája. Ak budete v tomto čase už v zahraničí, môže za Vás blízka alebo poverená osoba, ktorá sa bude nachádzať vo Vašom byte/dome v čase od 13. mája do 20. mája 2011 (dovtedy by mali sčítací komisári odovzdať obyvateľom sčítacie formuláre a identifikátory) prevziať od sčítacieho komisára identifikátor a overovacie heslo. Ak Vám ho oznámi do zahraničia (e-mailom, telefonicky alebo inak), môžete sa sčítať elektronicky z ktorejkoľvek časti sveta prostredníctvom internetovej stránky scitanie2011.sk alebo prostredníctvom adresy www.e-scitanie.sk . Vzhľadom na to, že píšete, že v zahraničí budete v máji, stále sa stíhate sčítať aj na Slovensku, pretože čas sčítania sa končí až 6. júna 2011. Dovolíme si upozorniť, že povinnosť poskytnúť údaje na účely sčítania Vám vyplýva zo zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011.
Hotel v Bratislave sa nás pýta:
1. Musí byť sčítací komisár zamestnancom hromadného ubytovacieho zariadenia – hotela?
2. Bude mať sčítací komisár nárok na odmenu, akú odmenu? Kto mu to zaplatí?
3. Musí hotel dať voľno zamestnancovi, aby sa mohol zúčastniť na školení pre sčítacích komisárov?
4. Kto je predmetom sčítania v hromadných ubytovacích zariadeniach?
Odpovede:
1. Podľa Metodického pokynu Štatistického úradu Slovenskej republiky z 22. marca 2011, číslo 900-0063/2011 (pdf – 160 kB), pre vykonanie sčítania obyvateľov, domov a bytov v ubytovacích zariadeniach, sčítanie v týchto ubytovacích zariadeniach vykonajú sčítací komisári vymenovaní obcou z radov zamestnancov týchto zariadení.
2. Podľa Metodického pokynu Štatistického úradu Slovenskej republiky z 3. februára 2011, číslo 900–0025/2011 (pdf – 126 kB), ktorým sa upravuje postup obcí pri príprave a vykonaní sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 obec vyplatí do 30 dní po ukončení činnosti sčítacím komisárom odmeny zodpovedajúce rozsahu a kvalite ich práce.
3. Sčítací komisári sú povinní zúčastniť sa na školení, ktoré organizačne a technicky zabezpečí obvodný úrad. Ubytovacie zariadenie (hotel) uvoľní z práce svojich zamestnancov, ktorí budú vykonávať funkciu sčítacieho komisára, na čas školenia.
4. Predmetom sčítania v ubytovacích zariadeniach sú:
a) obyvatelia, ktorí v nich majú trvalý alebo obvyklý pobyt,
b) všetci cudzinci, ktorí v ňom budú prítomní v rozhodujúcom okamihu sčítania,
c) obyvatelia, ktorí v ňom nemajú trvalý alebo obvyklý pobyt, ale budú sa tam k rozhodujúcemu okamihu sčítania nachádzať, budú sčítaní iba v prípade, ak v čase od 21. mája do 6. júna neodídu z ubytovacieho zariadenia do miesta svojho trvalého alebo obvyklého pobytu.
V čase od 19. do 26. mája budeme s manželom na dovolenke v Čechách. Prístup na internet nebudeme mať. Sčítací komisári nám teda nebudú môcť doručiť formuláre. Ako máme postupovať v tomto prípade?
Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa vykoná v čase od 13. mája do 6. júna 2011. Sčítací komisári začnú navštevovať domácnosti po 13. máji. Do 20. mája by mali odovzdať všetkým obyvateľom sčítacie tlačivá a identifikátory. Je teda pravdepodobné, že si ich stihnete prevziať v mieste trvalého bydliska. Pri tejto príležitosti sa dohodnete so sčítacím komisárom na termíne, kedy mu odovzdáte vyplnené sčítacie formuláre. Odovzdať vyplnené sčítacie formuláre v listinnej podobe bude možné do 6. júna 2011. Vyplniť sčítacie formuláre elektronicky budete môcť od 21. mája do 29. mája 2011. Ak nestihnete prevziať od sčítacieho komisára sčítacie tlačivá a identifikátory, sčítací komisár Vás navštívi opäť po návrate z dovolenky, aby Vám ich odovzdal.
Ak však chcete mať sčítacie tlačivá a identifikátory v rukách už pred odchodom na dovolenku, ohláste sa, prosím, na mestskom alebo obecnom úrade. Prostredníctvom úradu môžete príslušného sčítacieho komisára informovať vopred o Vašej situácii. Uľahčíte tým situáciu sebe i komisárovi.
Dobrý deň. Sčítanie je teda povinné zo zákona a údaje ktoré osoba vpíše musia byť pravdivé. Čo sa stane ak niekto dotazník vyplní nepravdivo alebo vôbec nevyplní? Môžu sa s toho pre daného obyvateľa vyviesť nejaké právne následky?
Sčítanie je osobitné štatistické zisťovanie, najväčšie svojím rozsahom, obsahom najnáročnejšie a finančne určite najdrahšie. Ak má mať zmysel, to znamená, ak sa majú výsledky sčítania stať relevantným podkladom pre nastavovanie politík vo všetkých oblastiach života počas nasledujúcich desiatich rokov od najvyšších úrovní až po najnižšie, musia tieto výsledky odrážať realitu. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby sa sčítal naozaj každý jeden obyvateľ a poskytol pravdivé údaje. Sčítanie je založené na dôvere, aj preto sa zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 o pokutách, resp. sankciách za nesčítanie nezmieňuje. Nemyslíme si však, že obyvateľ by sa mal obávať poskytnúť údaje na účely sčítania. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je anonymné. Sčítací komisári sú viazaní mlčanlivosťou aj po skončení sčítania a samotné sčítacie tlačivá (bez mena, priezviska, rodného čísla, presnej adresy bydliska a podpisu obyvateľa) budú po prenesení údajov do počítačových systémov skartované.
Drvivá väčšina údajov požadovaná pre sčítanie je Vášmu blízkemu aj širšiemu okoliu určite dôverne známa – napr. či ste muž alebo žena, v ktorej obci bývate, či ste slobodný, ženatý alebo rozvedený, koľko máte detí, akým jazykom hovoríte, aké je Vaše vzdelanie, či máte auto, a možno aj to, do ktorého kostola chodíte. Rozsah majetku sa pri sčítaní nezisťuje a sčítací komisár nesmie vstúpiť do Vašej domácnosti, ak ho nevyzvete. Sčítaním sa nezisťujú neprimerané ani kompromitujúce informácie. Údaje zo sčítania sú o. i. významné tým, že sú v istej štruktúre a poskytujú sa k jednému dátumu (rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatku 20. mája na sobotu 21. mája 2011), aby sa dal načrtnúť aktuálny, ucelený obraz o demografickej a sociálnej situácii i životných podmienkach obyvateľstva a dali sa urobiť prognózy ďalšieho vývoja spoločnosti.
Bývam v Bratislave a v čase od 17. mája 2011 do 7. júna 2011 budem na liečení v Tatrách. Prosím Vás o informáciu či si nemôžem vybrať a vyplniť tlačivá na sčítanie obyvateľov niekde už skôr ako odídem na liečenie.
Sčítacie tlačivá môže obyvateľ vyplniť najskôr 21. mája 2011, pretože sa do nich zaznamenávajú údaje aktuálne k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc z piatka 20. mája na sobotu 21. mája 2011. Pred odchodom na liečenie to teda nestihnete.
Sčítací komisári začnú navštevovať domácnosti od 13. mája 2011. Platí, že tam, kde obyvateľ prevezme identifikátory a sčítacie formuláre, tam by ich mal sčítaciemu komisárovi vyplnené aj odovzdať. Pre Vás z toho vyplýva, že identifikátor (bezvýznamové náhodne vygenerované číslo) by ste mohli prevziať od sčítacieho komisára v mieste bydliska len za predpokladu, že ste definitívne rozhodnutá vyplniť sčítacie formuláre elektronicky prostredníctvom internetu. Zdá sa nám to však zbytočne komplikované (ak by ste si náhodou zámer sčítať sa elektronicky z kúpeľov rozmysleli), preto by sme Vám odporúčali nasledovný postup:
Ak sa pred odchodom do kúpeľov stretnete so sčítacím komisárom v mieste bydliska, oznámite mu, že vzhľadom na to, že Váš pobyt v kúpeľoch presiahne čas sčítania (vrátite sa až 7. júna 2011), prevezmete sčítacie tlačivá a rezervný identifikátor od sčítacieho komisára v kúpeľoch, kde sa budete sčítavať – je na Vás, či elektronicky alebo klasicky – vyplnením tlačených sčítacích formulárov. V kúpeľoch potom vyplníte len formulár A. Údaje o obyvateľovi. Za Váš byt, resp. rodinný dom, ak budú počas sčítania prázdne, vyplní sčítacie formuláre sčítací komisár. Vychádzať bude z údajov, ktoré mu poskytne obec, správca domu alebo susedia. Ak bývate s niekým v spoločnej domácnosti, vyplní spomínané formuláre, teda B. Údaje o byte a C. Údaje o dome (ak žijete v rodinnom dome) jeden z členov Vašej domácnosti za celý byt a/alebo dom.
Chcela by som sa opýtať, kedy približne budú k dispozícii predbežné výsledky zo sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011 (či ešte tento kalendárny rok) a koľko budú približne stáť.
Komplexné informácie zo sčítania budú známe najneskôr v marci 2014. Splniť tento termín zaväzuje Slovenskú republiku ako členský štát Európskej únie nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 763/2008, podľa ktorého členským krajinám Európskej únie vzniká povinnosť uskutočniť sčítanie v referenčnom roku 2011, zabezpečiť v dohodnutom referenčnom roku zber údajov a poskytnúť Eurostatu, štatistickému orgánu Európskej únie, požadované údaje do 27 mesiacov od skončenia referenčného obdobia. Štatistický úrad Slovenskej republiky bude, samozrejme, uverejňovať aj priebežné výsledky zo sčítania. Prvé by podľa našich odhadov mohli byť známe už na jeseň tohto roka (cca november 2011). Čo sa týka ceny za informácie zo sčítania, štandardné informácie budú bezplatné a publikované na web stránke. Pri špeciálnych požiadavkách si Vám dovolím dať do pozornosti cenník informačných služieb. Nájdete ho na našej internetovej stránke vpravo dolu v časti Služby/Informačný servis – http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=2803.
Dobrý deň, prosím, ako budú sčítaní bezdomovci, veď to je dôležité aby štát vedel ich počet a tak im mohol pomôcť alebo to tu nikoho nezaujíma!!!!!!!!!!!!!
Dobrý deň,
v súvislosti s odpoveďou na Vašu otázku si Vám dovolím dať do pozornosti zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov je osobitný druh štatistického zisťovania, ktorého cieľom nie je osobitne sčítavať vybrané sociálne skupiny obyvateľov, ale sčítať všetkých obyvateľov bez rozdielu. Sčítací formulár C. Údaje o dome sa bude vypĺňať za každú budovu určenú na bývanie (vrátane neobývaných budov) označenú súpisným číslom a ďalšie objekty, v ktorých niekto býva (napr. neskolaudované obytné domy) alebo v nich v rozhodujúcom okamihu sčítania prenocoval, okrem zastupiteľských úradov cudzích štátov. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že sčítavať sa budú aj rôzne ubytovne, nocľahárne, útulky a ďalšie zariadenia určené pre ľudí bez domova a, samozrejme, aj obyvatelia, ktorí v nich žijú, resp., ktorí v nich v rozhodujúcom okamihu sčítania (polnoc z piatku 20.mája na sobotu 21.mája 2011) prenocujú. Štatistický úrad SR bude obciam, ktoré sú za výber sčítacích komisárov a zabezpečenie ich činnosti zodpovedné, odporúčať, aby, ak je to v rámci územia obce potrebné, pri výbere sčítacích komisárov úzko spolupracovali s mimovládnymi organizáciami, ktoré sa na pomoc marginalizovaným skupinám obyvateľstva špecializujú. Cieľom je, aby sa naozaj sčítali všetci, každý jeden obyvateľ, bez ohľadu na to, v akej sociálnej situácii sa bude v čase sčítania nachádzať.
Zaujíma ma, ako sa po sčítaní zaradia ľudia, ktorí napíšu do kolónky „vierovyznanie ” „ostatné” . Máme veriacich, neveriacich a ostatných? Akí sú to ostatní?
Ak si pozorne pozriete sčítací formulár A. Údaje o obyvateľovi, v otázke č. 23. Náboženské vyznanie zmienku o žiadnych „ostatných“ nenájdete. Obyvateľ si môže podľa vlastného rozhodnutia vybrať jednu z registrovaných cirkví alebo náboženských spoločností v Slovenskej republike, prípadne vyznačí, že je „bez vyznania“ alebo vyznačí iné náboženské vyznanie a následne zapíše konkrétne aké.
Po sčítaní bude mať Štatistický úrad SR k dispozícii aj údaje o počtoch obyvateľov, ktorí sa prihlásia k iným ako predznačeným cirkvám a náboženským spoločnostiam na sčítacom formulári a na požiadanie budú tieto informácie dostupné verejnosti.
V oficiálnych publikáciách zverejňuje Štatistický úrad SR len cirkvi a náboženské spoločnosti, ku ktorým sa prihlási najväčší počet obyvateľov.
Z akých podkladov vychádza obvodný úrad pri určovaní základných sídelných jednotiek? Postačujú podklady z jednotlivých obcí, alebo sa bude vyžadovať spolupráca s katastrálnym úradom? Kto bude kontrolovať prácu sčítacieho komisára?
Register základných sídelných jednotiek spravuje Slovenská agentúra životného prostredia. Táto odborná organizácia Ministerstva životného prostredia SR s celoslovenskou pôsobnosťou vždy pred sčítaním vykoná revíziu základných sídelných jednotiek. Obce v rámci revízie skontrolujú agentúrou vymedzené hranice základných sídelných jednotiek. Takto obcami odsúhlasená revízia základných sídelných jednotiek sa následne stane podkladom pre obvodné úrady na vytvorenie sčítacích obvodov v rámci základných sídelných jednotiek a na vyhotovenie zoznamov sčítacích obvodov.
Čo sa týka sčítacích komisárov, ich výber je v pôsobnosti obce. Keďže sčítacích komisárov po ich predchádzajúcom súhlase menuje do funkcie starosta obce, je v kompetencii starostu obce aj kontrola ich činnosti, či si riadne plnia všetky úlohy, ktoré im stanovuje zákon č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov . V prípade sčítacích komisárov v osobitných sčítacích obvodoch je ich kontrola právomocou príslušného ústredného orgánu štátnej správy, ktorý ich do funkcie menoval.
Prosila by som o pomoc/usmernenie, ako vnímať súvislosti zákona o obecnom zriadení a zákona o sčítaní obyvateľov. Zákon o obecnom zriadení, § 2d, hovorí: „Odo dňa vyhlásenia referenda, volieb do Národnej rady Slovenskej republiky, volieb prezidenta Slovenskej republiky alebo ľudového hlasovania o jeho odvolaní, volieb do Európskeho parlamentu, volieb do orgánov územnej samosprávy, miestneho referenda alebo sčítania obyvateľov, domov a bytov nemožno až do ich vykonania rozhodnúť o územnej zmene, určiť alebo zmeniť názov obce alebo jej časti, určiť názov ulice alebo iného verejného priestranstva ani rozhodnúť o zmene číslovania stavieb.“ Zákon o sčítaní bol publikovaný v roku 2008, to znamená, že odvtedy plynie lehota, v ktorej sa nesmú určovať názvy ulíc a meniť čísla stavieb? Alebo je táto lehota upravená nejako špecificky, právnym predpisom nižšej sily, vyhláškou a pod., aby sa na taký dlhý čas nezablokovala možnosť pomenúvať ulice a číslovať stavby?
V zákone č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 sú definované rozhodujúce okamihy sčítania, ku ktorému sa údaje uvedené v zozname zisťujú, a čas sčítania. Sčítanie sa vykoná na celom území Slovenskej republiky k 21. máju 2011. Rozhodujúcim okamihom sčítania je polnoc z piatka 20. mája 2011 na sobotu 21. mája 2011. Čas sčítania definuje zákon ako „dobu, počas ktorej sa sčítanie vykoná“. Ustanoví ho vláda Slovenskej republiky vo svojom nariadení tak, aby bol známy najneskôr 120 dní pred vykonaním sčítania obyvateľov, domov a bytov. Súčasťou tohto nariadenia bude aj moratórium na zmeny týkajúce sa územnej štruktúry obcí, vrátane zmien názvov obcí alebo ich častí, názvov ulíc, alebo iných verejných priestranstiev, ako aj zmien číslovania stavieb.
Na území časti obce A (k. ú. A) je postavených 11 rodinných domov, ktorých obyvatelia sú prihlásení na trvalý pobyt v obci B. dva rodinné domy už majú súpisné číslo pridelené obcou A, ostatné ešte protiprávne od obce B (pravdepodobne sa to bude rozhodnutím opravovať). Ktorá obec má na dotknutom území zabezpečovať sčítanie?
Podľa zákona č. 263/2008 Z. z. o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2011, § 9 pís. b) obvodný úrad vytvorí podľa návrhu obce sčítacie obvody v rámci základných sídelných jednotiek.
Podľa § 6 ods. (2) citovaného zákona „Sčítací obvod je územie základnej sídelnej jednotky alebo jej časť, ktorá je skladobnou časťou územia obce, v ktorej sa vykoná sčítanie.“
Podľa § 10, ods. (2) pís. b) citovaného zákona obec „vytvorí nevyhnutné podmienky na prípravu, priebeh a vykonanie sčítania na svojom území.“
Územie obce je definované jej katastrálnym územím. Podľa Lexikónu obcí 2002 (Štatistický úrad SR, Bratislava 2003) obec A je tvorená jednou základnou sídelnou jednotkou.
Záver: sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 na svojom území zabezpečuje obec, a teda sčítanie aj sporných rodinných domov a obyvateľov bývajúcich v nich vykoná obec A.
Odporúčame však s týmto problémom oboznámiť príslušný obvodný úrad.